Aký čistič kedy použiť?

01.10.2012 20:03

Odmasťovaním rozumieme proces zameraný na odstraňovanie olejov, mastnoty, pevných nečistôt z kovových povrchov a pod. Môžeme ho vykonávať napr. týmito metódami:

- Mechanické čistenie

- Ultrazvukové čistenie

- Chemické čistenie

 

Akú metódu kedy použiť?

Výber metódy závisí od typu a miery znečistenia. Je vždy dôležité si ozrejmiť, či ide o odstránenie prachu, vosku, oleja, kryštálov soli a pod. Či ide o odmasťovanie pred povrchovou úpravou alebo čistenie v rámci pravidelnej údržby.
Zamerajme sa na chemické čistenie.

 

Čo sú to čističe?

Viac ako 100 rokov sa za výborný čistiaci a univerzálny prostriedok považovalo mydlo. Dnes však vyžadujú rôzne znečistené moderné materiály zodpovedajúcim spôsobom koncipované špeciálne čističe. Musia byť efektívne a zároveň prostredníctvom súčinného spolupôsobenia rôznych látok, ako sú tenzidy, komplexotvorné látky, rozpúšťadlá a pomocné látky spĺňať požiadavky na ochranu životného prostredia.

 

Akú funkciu majú tenzidy?

Tenzidy sú povrchovo aktívne látky, zložené z hydrofilných (polárnych) a hydrofóbnych (nepolárnych) častí. Bežné znečistenia sú často spôsobené olejmi alebo tukmi a nie je možné ich odstrániť čistou vodou. Odstránenie týchto nečistôt je možné práve použitím povrchovo-aktívnych látok – TENZIDOV.
Tenzid sa jedným (nepolárnym) koncom naviaže na nepolárnu špinu a druhým koncom (polárnym) na molekuly vody. V dôsledku toho sú tak častice nečistôt obklopené molekulami tenzidu a voľne rozptýlené vo vodnom roztoku. Nečistoty sú z povrchu materiálu odstránené a následne môžu byť odplavené vodou.

 

Akú funkciu majú rozpúšťadlá?

Ak vodou riediteľné čističe nemôžu byť použité, napr. z dôvodu dlhého času zasychania čisteného povrchu alebo pri odstraňovaní silných nečistôt (asfalt, decht, živica a pod.), jedinou alternatívou je použitie čističov na báze rozpúšťadiel. Majú vysoký odmasťovací a čistiaci účinok, nízku spotrebu a rýchly čas odparovania. Vo vodou riediteľných čistiacich a odmasťovacích produktoch rozpúšťadlá vhodne dopĺňajú účinok tenzidov.
 

 

 

Aké poznáme čističe?

 

 

 

 

Alkalické čističe (pH 8-14)

- používajú sa na odstraňovanie olejov a tukov, bielkovín, rastlinných olejov, sadze, atramentu, tlačiarenských farieb, živice, rezných kvapalín, prachu a pod.

 

Aké sú výhody alkalických čističov?
- Sú rovnako účinné ako chlórové rozpúšťadlá (napr. trichlóretylén, perchlóretylén, dichlórmetán, chlorid uhličitý, chloroform, trichlóretán a pod.)
- Pevné nečistoty odstraňujú oveľa účinnejšie ako chlórované rozpúšťadlá
- Oproti chlórovaným rozpúšťadlám sú lacnejšie
- Sú šetrné voči životnému prostrediu

 

Neutrálne čističe (pH 5-7)

- majú univerzálne použitie.

 

Aké sú výhody neutrálnych čističov?
- Neobsahujú anorganické zložky, ako sú hydroxidy, kremičitany, fosforečnany, silikóny alebo hydrogénuhličitany, ktoré môžu zanechávať zvyšky aj po opláchnutí
- Sú šetrné k povrchom
- Vzhľadom k neutrálnemu pH nemôžu chemicky naleptať mäkké kovy ako hliník, meď a mosadz
- Eliminujú nutnosť používania pracovných ochranných prostriedkov

 

 

Kyslé čističe (pH 1-4)

- sú vhodné predovšetkým na odstraňovanie vodného kameňa, hrdze, minerálnych usadenín, machov, rias, olejov a tukov.