Ako správne lepiť?

02.10.2012 08:11

 

Lepidlá spravidla vytvárajú dlhodobé spoje dvoch rôznych častí. Nanesená lepiaca vrstva, ktorá drží pohromade príslušné materiály, pritom tvrdne podľa typu lepidla buď jej vysychaním alebo chemickou reakciou.
Trvanlivosť lepeného spoja ovplyvňujú dva fyzikálne faktory:
  • adhézia lepidla k povrchu spojovaných dielov 
  • kohézia vnútri lepiacej hmoty. 

 

Adhézia

- je priľnavosť lepiacej hmoty k povrchu spojovaného dielu. Vnútri pevnej hmoty sú vyrovnané väzbové sily medzi jednotlivými molekulami. Na povrchu sa oproti tomu nachádza viac či menej voľných väzieb. Pokiaľ sa do bezprostrednej blízkosti pirblízi iná látka, môže sa dostať do oblasti pôsobenia týchto síl. Každý pozná tento jav, keď mokrý papier drží na sklenenej tabuli. 

 

Väzby v pevných telesách 

Pôsobenie týchto adhéznych síl leží hlboko pod jedným mikrometrom. Keďže povrch je zdrsnený, môžu tieto sily bez spojovacieho prostriedku - lepidla - len ťažko pôsobiť. 
Lepiaca hmota sa preto musí dostať veľmi tesne k molekulám spájaného dielu, musí k nemu dobre priľnúť. Ale nie ku každému materiálu kvapalina ľahko priľne, pretože záleží na povrchovej energii príslušného materiálu. Vysoká adhézia, resp. priľnavosť lepidla k zlepovanému materiálu sa dosiahne vtedy, ak vznikne medzi povrchom zlepovaného dielu a lepidlom pokiaľ možno čo najtesnejší kontakt. Zlepované plochy preto musia byť čisté, odmastené a zbavené prachu. Zlepšenie odhézie dosiahneme zdrsnením povrchu brúsnym papierom, pretože tým dôjde k zväčšeniu povrchu lepeného materiálu. 
Pri zlepovaní obrobkov je možné adhéziu zlepšiť zdrsnením spájaných povrchov. Spojenie jednotlivých dielov je potom ešte tesnejšie. 
Lepidlo je v čerstvom stave relatívne tekuté, preto z mikrospopického hľadiska celkom priľne k silne zdrsnenému povrchu materiálu a vytvorí ideálne premosťovacie médium medzi jednotlivými spojovanými dielmi. Tento spoj však nie je možné ihneď zaťažovať. Až po vytvrdení lepdila (jeho vyschnutím alebo chemickou reakciou), ktoré je v tesnom kontakte so spájanými dielmi, je možné tento spoj mechanicky namáhať. 
 

Priľnutie k materiálu 

obr.  

 
I - veľmi dobré              II - dobré             III - zlé              IV - žiadne 

 

 

Kohézia 

Pre stálosť lepeného spoja je dôležitá tiež takzvaná kohézia. Tou sa rozumie konečná pevnosť vytvrdeného lepidla. Aký pevný bude vytvorený kontakt medzi zlepenými materiálmi závisí od kohézie, teda vnútornej pevnosti lepdila po jeho vytvrdení. Kohézia je spôsobená "prepletením" dlhých, niktovitých molekulových reťazcov. 

 

Namáhanie zlepených spojov

Ak je lepenie vykonané starostlivo, zaisťujú milióny adhéznych väzieb medzi vytvrdeným lepidlom a povrchom spájaných materiálov spojenie, ktoré je možné vysoko namáhať. V prípade ťahového alebo šmykového namáhania je zaťaženie rovnomerne rozložené na celú plochu zlepeného spoja. 
V prípade tzv. lámavého namáhania však pôsobia sily koncentrovane na vonkajší okraj spoja a celkové zaťaženie musí vyrovnávať relatívne niekoľko málo adhéznych väzieb. Zlepené miesto potom môže za určitých okolností povoliť. Vypomôcť môžu príslušné výstuhy ako napr. dodatočné nalepené, vystužové okrajové lemovky. 
Obzvlášť ohrozené sú lelatívne úzke spoje, ak sú spájané úzke časti lepených dielov. Tu je možné zaťažiteľnosť zvýšiť tým, že sa spájané plochy zväčšia zlepením na úkos, alebo zosilnením spoja z jednej alebo oboch strán priloženými spojovacími pásmi. 

 

Príprava plôch na lepenie 

  • Lepený povrch je potrebné zbaviť hrdze, zvyškov starých farieb, lepidiel a iných nečistôt, napr. pomocou: 
- pomocou citrusového čistiaceho spreja Metaflux 75-17
- alebo odstraňovača lepidiel a tesnení Metaflux 70-33
  • Povrch je vhodné zdrsniť brúsením 
  • Lepené plochy je nutné dôkladne odmastiť. Odporúčame napr.:  
Metaflux 70-15  Rýchločistiaci sprej 
Metaflux 75-27  Intenzívny čistič 
Metaflux 75-34  Intenzívny čistič Špeciál 
  • Lepené plochy nechajte dôkladne vyschnúť 
  • Pripravených lepených plôch sa už nedotýkajte, zabránite tak prenosu telesného potu 
  • Rovnomerne a v tenkej vrstve naneste lepidlo 
  • Lepené plochy potreté čerstvým lepidlom chráňte pred prachom a nečistotami (prerušte napr. zváranie alebo frézovanie a pod.)